środa, 11 kwietnia 2012

Ballet Magnificat (Chrzanów, Jaworzno)

Ballet Magnificat, to założona w 1986r. amerykańska grupa baletowa z Jackson nad Missisipi, wystawiająca swoje spektakle na całym świecie. Ballet Magnificat łączy ze sobą balet tradycyjny z nowoczesnym. Ta niezwykła mieszkanka wielu odmian tańca: od klasycznego przez jive, aż po motywy celtyckie i żydowskie połączona z głębokim, poruszającym przesłaniem spektakli, stanowi o wyjątkowości zespołu. To pierwsza wizyta Balletu Magnificat na południu Polski. Ich występ w Chrzanowie to okazja, by samemu doświadczyć mocy przekazu muzyki i tańca. Do tej pory artyści zagrali dla około 12 milionów widzów na całym świecie. Ballet Magnificat wystawia ponad 200 spektakli każdego roku w całych Stanach Zjednoczonych oraz za granicą (przede wszystkim w Azji i Europie). „Wysublimowane piękno, najwyższy profesjonalizm” – napisał o nich amerykański Dallas Morning News.

W kwietniu tego roku Ballet Magnificat odbywa tournee po Europie, gdzie między innymi wystąpią w Holandii, Francji, Włoszech, Niemczech, Austrii i Czechach. Artyści przyjęli zaproszenie na występy w Polsce: w Chrzanowie wystawią spektakl „Prodigal's Journey” („Syn Marnotrawny”).

Spektakl podzielony będzie na dwie części. W pierwszej BM zaprezentuje pokaz baletowy do różnego rodzaju motywów muzycznych. W drugiej opowie sparafrazowaną historię biblijnego syna marnotrawnego w baletowo-tanecznej formie. Przedstawia ona historię małżeństwa, które w pewnym momencie rozpada się. Mężczyzna odchodzi od żony i córki, aby zasmakować życia pełnego rozrywek i rzekomej swobody. Podczas tych doświadczeń trwoni cały majątek. Z czasem zaczyna rozumieć znaczenie rodziny i bliskich. Odkrywa, że jedyne, co mu pozostało, to mała książka jego żony. Wkrótce lektura staje się dla niego źródłem siły i odwagi do naprawienia błędów i początkiem nowego życia.

Występ Ballet Magnificat będzie niecodziennym i niezwykłym wydarzeniem dla mieszkańców Chrzanowa i okolic.

Cena biletów to 30 zł, bilety ulgowe – 20 zł

W związku z dużym zainteresowaniem spektaklem, bilety można zarezerwować dzwoniąc pod numer organizatora: Radosław Siewniak, tel. 692430653
(dla osób mniej zamożnych przygotowane są bilety darmowe)

Przedsprzedaż biletów od 2 kwietnia: Salon Muzyczny, ul. Krakowska 26, Chrzanów

Dzień wcześniej, 21 kwietnia (sobota) o godz. 19.00, Ballet Magnificat wystąpi ze spektaklem „Hiding Place” („Bezpieczna Kryjówka”) w Jaworznie, w Hali Widowiskowo – Sportowej przy ul. Grunwaldzkiej). Przedsprzedaż biletów w Sklepie Muzycznym "Melodia" przy ul. Grunwaldzkiej 54a w Jaworznie.

Holokaust ukazał bezgraniczną zdolność do zła tkwiącą w człowieku. Byłoby jednak niedobrze, gdyby pozostawił ludzkości w spadku tylko taką prawdę o człowieku. Dlatego nie wolno nam przejść obojętnie obok tych, którzy w tym piekle dowiedli, że istniała w sercu ludzkim – w tych nieludzkich warunkach – bezgraniczna możność ku dobru. Czy może człowiek zdobyć się na większy czyn, niż oddanie swojego życia w obronie życia drugiego człowieka?

Fabuła spektaklu „Bezpieczna Kryjówka” oparta jest na prawdziwej historii Corrie ten Boom – kobiety, która podczas działań wojennych w holenderskim mieście Haarlem w 1944 roku ukrywała w komórce wybudowanej przy ścianie w swoim domu prześladowanych Żydów.

Była to maleńkich rozmiarów przestrzeń, trzy metry na metr, zamurowana ścianą. Wchodziło się do tej kryjówki przez szafę. Tak więc w chwili łapanki znajdowało tam schronienie kilkanaście osób. Dom rodziny ten Boom wraz ze swą kryjówką był pewnego rodzaju punktem przerzutowym. Kiedy pomagający Żydom ludzie znaleźli już dla nich miejsce schronienia u innych rodzin, gdzieś daleko na wsi, wtedy zajmujący kryjówkę Żydzi opuszczali ją, a na ich miejscu szybko pojawiali się nowi. W ten sposób udało się rodzinie ten Boom uratować przed hitlerowską zagładą wielu Żydów. Niestety, 28 lutego 1944 r. ktoś doniósł nazistowskiej policji o działalności rodziny ten Boom, która została aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, z którego tylko Coorie cudem przeżyła i została zwolniona. W 1959 r. Coorie odwiedzając ponownie obóz w Ravensbruck dowiedziała się, że jej zwolnienie z obozu było dziełem urzędniczej "pomyłki". Tydzień później wszystkie kobiety z jej baraku powędrowały do komory gazowej. Po latach od jej zwolnienia z obozu zagłady Coorie ten Boom jako ambasador nadziei głosi moc przebaczenia, która przerywa błędne koło bezwzględności i stanowi cios dla panoszącego się po świecie zła. Wzywając do przebaczenia i konieczności przyjęcia przebaczenia od Boga pewnego razu spotyka nazistowskiego strażnika odpowiedzialnego za śmierć jej siostry…
Za pomocą dramatu, bólu, radości i nadziei Ballet Magnificat przedstawi niezwykłą i heroiczną historię rzucająca wyzwanie wierze w rzeczy niewiarygodne.

Cena biletów, jak powyżej.
(dla osób mniej zamożnych przygotowane są bilety darmowe).

1 komentarz:

  1. Mam dobrą wiadomość: Izraelici podczas aresztowania rodziny ten Boom byli ukryci w specjalnie urządzonej skrytce i zostali wyprowadzeni na wolność, kiedy Niemcy przestali obserwować dom. Ojciec zmarł w wiezieniu a starsza siostra w obozie koncentracyjnym. Corri ten Boom w "niewyjaśniony" sposób została kilka dni później zwolniona z obozu a kilka dni po jej wyjściu wszystkie kobiety z ich baraku zostały rozstrzelane.
    Moje wiadomości pochodzą z książki "Bezpieczna kryjówka". Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń