środa, 20 marca 2013

Zaskakujący Bóg

Bóg w historii działał zaskakująco. Często wbrew temu, jak chcieliby religijni ludzie. I tak przemawiał życiem Ozeasza, któremu kazał wziąć za żonę nierządnicę. Innym razem przemawiał przez Samarytankę, kobietę wzgardzoną przez Żydów ze względu na swoje pochodzenie i odrzuconą przez swoich, ponieważ „źle się prowadziła”. Ta natomiast stała się pierwszą misjonarką, wybraną przez samego Jezusa. Ba! Ów kobieta stała się pierwszą osobą, której Jezus wyjawił swą mesjańską tożsamość. Posłużył się oślicą, działał przez pogańskiego króla Cyrusa. W rodowodzie Jezusa znalazły się zaś niewiasty nie szczycące się dobrą opinią... nie wspominając, że trzy z czterech z nich, to poganki! Wreszcie Jezus Chrystus przez lata swojej działalności nie zadawał się z tymi co "powinien" się zadawać według ówczesnej opinii religijnej, przez co był obiektem drwin wyrażonych w słowach: "To żarłok i pijak, przyjaciel poborców i grzeszników".

Co to oznacza?
Mniej więcej tyle, że Bóg nie działa według jakichkolwiek ram ani wyznaczonych przez nas standardów. Nierzadko wychodzi poza nasze ramy tego, co można a czego nie można.

A co, jeżeli Bóg zadziała tak dzisiaj? Co zrobisz, gdy zadziała przekraczając tym razem Twoje wyobrażenia tego „co może”
a czego „nie może”?