czwartek, 28 marca 2013

Boże "aż do końca"

Nadchodzące święta mówią, że Jezus ukochał nas aż do końca, co poprowadziło Go na krzyż. Umiłował wszystkich! To jest radykalna, stała, potężna Boża miłość, która skierowana jest do człowieka. Oznacza to, że niezależnie jak spartaczyłeś coś w swoim życiu, jak bardzo poplątały się twoje drogi, to nie wyklucza cię to z zasięgu Bożej miłości. Jezus przyszedł by stać się przyjacielem grzeszników i zapłonąć w nich nowym życiem. Dzięki temu, Jezus stał się moim Przyjacielem. Dziś, dalej czyni to samo, w najdoskonalszy sposób - swoją miłością. Dziękuję Ci Jezu!

wtorek, 26 marca 2013

życzenia wielkanocne

Kochani, z okazji świąt Wielkanocnych życzę, aby ten czas stał się dla nas podróżą w głąb własnego serca - podróżą z Jezusem, potężnym, najświętszym i najserdeczniejszym Przyjacielem naszego życia. Niech nasze życie będzie Paschą – Przejściem z niewiary do wiary, ze słabości w moc, z niepokoju w szalom, z lęku do odwagi, z dumy w pokorę, ze smutku w radość. Niech ten czas będzie naszym Przejściem ku Niemu i Jego Przejściem ku nas.

poniedziałek, 25 marca 2013

Krzyż Chrystusa


Wyśmienicie oddana prawda Krzyża Chrystusa. Ojciec posyła na świat Syna, który przynosi ocalenie wszystkim, którzy wyciągają ku Niemu swą dłoń. Obraz ukazuje też inny fakt. Jak uczy historia
i współczesna rzeczywistość, istotą jest to, aby dostać się na szczyt i jak najdłużej się na nim utrzymać. Ewentualnie, wspiąć się jeszcze wyżej. Tu, Ten, który był na samym szczycie "nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy powstać sługi, stając się podobnym do ludzi". Wszystko po to, aby przynieść zbawienie, dać nam życie, które nie ma końca. Dzięki Ci Jezu. Dzięki Ci Ojcze.

środa, 20 marca 2013

Zaskakujący Bóg

Bóg w historii działał zaskakująco. Często wbrew temu, jak chcieliby religijni ludzie. I tak przemawiał życiem Ozeasza, któremu kazał wziąć za żonę nierządnicę. Innym razem przemawiał przez Samarytankę, kobietę wzgardzoną przez Żydów ze względu na swoje pochodzenie i odrzuconą przez swoich, ponieważ „źle się prowadziła”. Ta natomiast stała się pierwszą misjonarką, wybraną przez samego Jezusa. Ba! Ów kobieta stała się pierwszą osobą, której Jezus wyjawił swą mesjańską tożsamość. Posłużył się oślicą, działał przez pogańskiego króla Cyrusa. W rodowodzie Jezusa znalazły się zaś niewiasty nie szczycące się dobrą opinią... nie wspominając, że trzy z czterech z nich, to poganki! Wreszcie Jezus Chrystus przez lata swojej działalności nie zadawał się z tymi co "powinien" się zadawać według ówczesnej opinii religijnej, przez co był obiektem drwin wyrażonych w słowach: "To żarłok i pijak, przyjaciel poborców i grzeszników".

Co to oznacza?
Mniej więcej tyle, że Bóg nie działa według jakichkolwiek ram ani wyznaczonych przez nas standardów. Nierzadko wychodzi poza nasze ramy tego, co można a czego nie można.

A co, jeżeli Bóg zadziała tak dzisiaj? Co zrobisz, gdy zadziała przekraczając tym razem Twoje wyobrażenia tego „co może”
a czego „nie może”?

piątek, 15 marca 2013

Takie buty z cholewami

Szewach Weiss to były ambasador Izraela w Polsce, który mówił o sobie: "Jestem ambasadorem Izraela w Polsce i ambasadorem Polski w Izraelu". Choć nie sprawuję już tego urzędu dzisiaj, to podejmuje się on do dziś budowania mostu pomiędzy Polską a Izraelem. Wydawca, wydawnictwo M (www.mwydawnictwo.pl), tak rekomenduje niedawno ukazaną książkę "Takie buty z cholewami", wywiad rzeka z Szewachem Weissem: Szewach Weiss w rozmowie z Anną Jarmusiewicz odbywa wędrówkę w czasie i przestrzeni; opowiada o dramacie wojny, ale i cudzie przeżycia, o drodze do upragnionej ojczyzny, ale i bólu rozstawania się z dotychczasową, o swojej działalności polityka i dyplomaty, o rodzinie i znajomych, a także o Holokauście, Sprawiedliwych, szczególnie Polakach, zapisanych w Yad Vashem, o spotkaniach, w tym także z "jego papieżem" (jak Szewach Weiss mówi o Janie Pawle II), o arabskiej wojnie, o końcu życiowej misji - pojednaniu między narodami. Niedługo zabieram się do lektury.

czwartek, 14 marca 2013

czy wierzy Pan w cuda?

Moja pacjentka, podczas usprawniania jej barku, zapytała mnie dzisiaj: "Panie Radku, czy wierzy Pan w cuda?" To było początkiem niezwykłej, wzruszającej rozmowy. Tak sobie myślę, kolejny raz, jak bardzo potrzebujemy Boga w naszym życiu. Moja rozmówczyni płakała dzisiaj, wyrażając swoją chęć oddania Mu się całkowicie. Chyba wiem, dlaczego zostałem tymczasowo przeniesiony na inne stanowisko pracy.

wtorek, 12 marca 2013

Emensis w Chrzanowie


 
EMENSIS, czyli w skrócie: dwie siostry – Melania i Maja, oraz towarzyszący im muzycy. Młodzi ludzie i autorskie teksty w świeżej oprawie muzycznej.

Zespół EMENSIS powstał oficjalnie w 2008 roku, chociaż siostry tworzą i śpiewają razem odkąd pamiętają. Magnetyczny, ciepły wokal Melanii i Mai w połączeniu z ciekawymi aranżacjami gitarowymi tworzy szczególną atmosferę na ich koncertach. Przesłanie piosenek ma charakter uniwersalny – wiara, nadzieja, miłość i sedno, i sens ich twórczości – Bóg. Muzyki EMENSIS nie sposób przypisać do jednego nurtu muzycznego. To po prostu “piosenka autorska” o różnorodnym stylu: przez pop do alternatywnego rocka. Piosenki o niebanalnej harmonii i tekstach znajdują wielu odbiorców.

W 2011 roku Melania i Maja kształciły swój warsztat muzyczny
w Hillsong International Leadership College w Australii.
Po uzyskaniu dyplomu ukończenia kierunku muzycznego w tej szkole wróciły do Polski, przywożąc z sobą bagaż nowych doświadczeń i inspiracji.

Teraz, w 2013 roku, po przerwie związanej pobytem zza oceanem EMENSIS wraca do koncertów live!

Niezwykła atmosfera koncertów EMENSIS zawsze pozostawia niezatarty ślad w sercu słuchaczy.

Podczas koncertu będzie możliwość zakupu płyty zespołu:
„Miejsce startu”.
www.emensis.pl 

Zapraszam! 

niedziela, 10 marca 2013

łaska

Łaska, przekazuje mniej więcej tyle,
że Bóg kocha nas z powodu tego kim On sam jest,
a nie z powodu tego kim jesteśmy my.
 

Taki jest nasz Bóg!

komentarze biblijne

Lubię pochylając się nad tekstem Biblii zaglądać czasem do tego, co myślą na ten temat inni. Zaglądam nieraz do różnych komentarzy: żydowskich, katolickich, protestanckich. Niesamowite jest, jakim nierzadko błogosławieństwem i bogactwem jest różnorodność tych komentarzy. Niektóre bardziej teologiczne, inne bardziej życiowe, często pisane "innym" językiem, związanym ze danym środowiskiem, z którego wychodzą. Ostatnio zaś wpadł w moje ręce homiletyczny komentarz do Starego i Nowego Testamentu Jana Pawła II ukazany przez Wydawnictwo M w Krakowie (http://www.mwydawnictwo.pl). Dopiero co zaczynam otwierać te dwie obszerne książki. Kto lubi poszerzać horyzonty spoglądając, co na temat Bożego Słowa mają do powiedzenia inni, zachęcam do sięgania do różnych komentarzy. To rozwijająca przygoda.


piątek, 8 marca 2013

pozostalym pod Broad Peak

Tu pokonujesz mnie. Uczysz co to oznacza praca nad samym sobą. Tu zabieram to, co niezbędne by przetrwać; łachmany, które ciążyć mogą zostawiam na dole. Lubię tą procedurę: „co wziąć, czego nie brać?” Przemyślane sortowanie rzeczy, które konieczne. Z życiem jest podobnie. Z początku wszystko wydaje się ważne
i konieczne. Z biegiem czasu najważniejszym staje się to, co stanowi „skarb w niebie.” Tu uczysz rzeczy małych – kromki chleba
i herbaty. Tu nabiera smaku modlitwa „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”, i wiem, że wody żywej mi trzeba.
Tu słowo „dziękuję” przenika duszę i trzewia. Tu mówisz o niezmienności swojego istnienia. A kiedy zawisam na linie przytulony do oblodzonych skał Kuluaru Kurtyki – pokazujesz, że życie jest łaską, a ja zawieszony jestem na tej linie, dzięki której żyję. Tu uświadamiasz, że w tym dziwnym świecie sensacji, pozorności i „ubieranych masek” istnieją elementy i wartości stałe i niewzruszone, jak Ty, który jesteś Skałą. Kiedy staję na Zamarłej Turni widzę przestrzeń – rozległą, otwartą, tchnącą poczuciem wolności. „Ku wolności wyswobodził cię Chrystus” – mówisz do mnie. Nie przestawaj. Mów ciągle. Ja idę do Ciebie.
/Napisałem kiedyś, wracając z zimowej wspinaczki na Kuluar Kurtyki. To moja rozbudowana odpowiedź,
po co zapuszczam się w góry/
Wklejam, z myślą i szacunkiem do naszych himalaistów, którzy zostali wysoko, pod szczytem Broad Peak.

środa, 6 marca 2013

spotkanie z s.Anną Bałchan

W sobotę, 9 marca, o godz. 19.00 w Parafii św. Mikołaja
w Chrzanowie
Stowarzyszenie Do Źródła zaprasza na sobotnie spotkanie z s.Anną Bałchan.

Siostra Anna Bałchan jest założycielką Stowarzyszenia Po Moc dla Kobiet i Dzieci, które od 2001 roku działa w Katowicach. Zajmuje się kompleksową pomocą kobietom w kryzysowej sytuacji życia, przeciwdziałaniem i pomocą ofiarom przemocy domowej, handlu ludźmi oraz doświadczających procederu prostytucji. Jej celem jest wspieranie kobiet, które chcą porzucić prostytucję i rozpocząć normalne życie oraz pomoc tym, które mogą być prostytucją zagrożone. W ciągu ostatnich lat udało jej się zmienić życie dziesiątek kobiet i dzieci ofiar przemocy domowej.

W Chrzanowie s.Anna Bałchan oprócz tego, że opowie o współczesnych formach niewolnictwa, zaśpiewa również kilka swoich autorskich utworów. Chcemy razem stawać w największej Prawdzie, jaką jest Dobra Nowina o Tym, który przyniósł i przynosi wolność.

Podczas spotkania przeprowadzona zostanie zbiórka publiczna na rzecz działalności Stowarzyszenia PoMOC, założonego przez
s. Annę.

sobota, 2 marca 2013

Rekolekcje dla młodzieży

W najbliższy wtorek i środę Stowarzyszenie Do Źródła (zrodlo.blogspot.com) we współpracy z Parafią św. Mikołaja w Chrzanowie organizuje w I L.O. w Chrzanowie spotkanie z Ewangelią.

Odbędą się dwa inspirujące spotkania.

5 marca (wtorek) o godz. 9.25 wykładem pt. "Bóg dał nam miłość" podzieli się Tomasz Żółtko, poeta, muzyk, kompozytor oraz publicysta. Opowie o niezwykłym darze od Boga, który właściwie używany przynosi wiele wspaniałych przeżyć (nie tylko cielesnych). Jako iż Tomasz jest również niezwykłym muzykiem, zagra swoje najlepsze utwory.
6 marca (środa) o godz. 9.25 odbędzie się spotkanie profilaktyczne "I Ty możesz zmienić swoje życie" poprowadzone przez Piotra Stępniaka razem ze Stowarzyszeniem Arka Noego. Będzie to autorskie spotkanie profilaktyczne o uzależnieniach od narkotyków, alkoholu, pornografii, przemocy, oparte na historiach i świadectwach z życia osób, które były uzależnione. Wstrząsające i prawdziwe historie pokazują realia walki i ceny, którą musieli zapłacić aby żyć w wolności bez nałogów. Są one doskonałym sposobem przestrzegania młodzieży aby nie ryzykowała przyszłości swojego życia poprzez wchodzenie w kontakt z substancjami psychoaktywnymi lub rzeczami które powodują uzależnienie.